En Svensk September: WSOP-bracelet, sju WCOOP-titlar och segrar i Tallinn och Riga

2026/09/15

September har fått en minst sagt blågul start.

Sedan Coolbet Open inleddes i Tallinn den 1 september har svenska spelare radat upp resultat både live och online. Det har blivit svenska titlar i Tallinn och Riga, ett WSOP-bracelet genom Max Stenberg och hela sju segrar i WCOOP.

Dessutom har ett stort antal andra svenskar nått finalbord och gjort djupa runs i några av månadens största turneringar.

Live: 40 svenska cashar under Coolbet Open

Coolbet Open spelades på Olympic Park Casino i Tallinn mellan den 1 och 6 september och blev den största upplagan av festivalen hittills. Main Event lockade 753 entries och byggde en prispott på €357 675.

För svensk del blev det en bred insats över hela festivalschemat.

Totalt noterades 40 svenska cashar, värda minst €68 790. Den verkliga summan är högre eftersom fullständiga bountybelopp inte finns redovisade för samtliga Progressive Bounty turneringar.

Av de svenska casharna kom 22 vid finalbord.

Festivalens största svenska prestation stod Mathias Christensen för. Han vann €350 PLO4/PLO5 Deepstack Mystery Bounty och fick €4 000 från den ordinarie prispotten samt €8 000 i bounties. Totalt blev det €12 000.

Bo ”Bobbo” Göthlin stod samtidigt för en mycket stark festival med flera finalbord, bland annat en andraplats i €200 PLO5/PLO5 Hi Lo och en tredjeplats i Sycksbe’s Hyper Turbo.

Svenska finalbordsresultat i Coolbet Open

SpelareEventPlatsPayout
Mathias Christensen€350 PLO4/PLO5 Deepstack Mystery Bounty1€12 000 totalt
John Hagstrand€200 PL Sviten2€2 110
Bo ”Bobbo” Göthlin€200 PLO5/PLO5 Hi Lo2€2 290
Mika Hautakangas€250 PLO43€1 720
Johan Ekdahl€250 NLH Progressive Bounty3€2 480 plus bounties
Lars Fredriksson€200 Five Card Mix3€1 720
Dennis Holst€250 PLO4/PLO5/PLO6 Progressive Bounty3€1 730 plus bounties
Bo ”Bobbo” Göthlin€200 Sycksbe’s Hyper Turbo3€2 580
Björn Lindberg€200 PL Sviten4€870
Bo ”Bobbo” Göthlin€350 PLO4/PLO5 Deepstack Mystery Bounty4€1 880 totalt
Jawad Habib€350 NLH Deepstack with Added Prizes4€5 070
Matti Karonen€200 PL Sviten5€660
Jila Sani€200 NLH5€1 000
Rohan Oberoi€200 Leffern’s Hyper Turbo5€1 280
Martin Willborg€350 NLH Deepstack with Added Prizes5€3 960
Dennis Holst€250 PLO4/PLO5 Progressive Bounty6€680 plus bounties
Mika Hautakangas€200 PLO5/PLO5 Hi Lo7€570
Simon Hesserud Persson€350 NLH Deepstack Mystery Bounty8€3 340 totalt
Thomas Lind€250 PLO4/PLO5/PLO6 Progressive Bounty8€500 plus bounties
Bo ”Bobbo” Göthlin€350 NLH Deepstack Mystery Bounty9€930
Martin Willborg€200 Leffern’s Hyper Turbo9€580
Rohan Oberoi€1 100 NLH Deepstack9€2 810

Bland annat blev John Hagstrand tvåa i Sviten efter ett fält på 52 entries, medan Rohan Oberoi nådde finalbordet i festivalens €1 100 High Roller.

Live: Mark Twin vann The Festival Weekend Main Event

Bara några dagar efter Coolbet Open fortsatte de svenska framgångarna i Baltikum.

The Festival Weekend Riga spelades på Olympic Voodoo Casino mellan den 10 och 13 september. Festivalens €555 Mystery Bounty Main Event samlade 153 entries, och två svenskar fanns bland de största stackarna inför avgörandet.

Till slut blev det svensk seger.

Mark Twin vann Main Event och tog €9 850 från den ordinarie prispotten samt €10 300 i mystery bounties. Totalt gav segern €20 150.

Björn Samuelsson nådde också pengarna i Main Event innan han slog till med en egen titel i €200 NLH 7 2 Estonia Special.

Svenska cashar i The Festival Weekend Riga

SpelareEventPlatsPayout
Mark Twin€555 Mystery Bounty Main Event1€20 150 totalt
Björn Samuelsson€555 Mystery Bounty Main Event13€850
Björn Samuelsson€200 NLH 7 2 Estonia Special1€2 262,50
Jari Porkka€200 NLH 7 2 Estonia Special3€1 020
Per Samuelsson€150 OmahaJack1€1 440
Robert Kjellström€150 OmahaJack4€500

Det innebär minst €26 222,50 i svenska pokerutbetalningar från Riga.

Online: Max Stenberg tar WSOP bracelet

De svenska framgångarna har inte varit begränsade till liveborden.

WSOP Online spelas på GGPoker mellan den 16 augusti och 29 september och omfattar 33 bracelet events.

Den 10 september kom periodens största svenska onlineresultat.

Max Stenberg vann $5 000 Pot Limit Omaha Championship efter att ha besegrat ett starkt fält på 327 entries. Segern gav $282 125, hans första WSOP bracelet och dessutom ett $30 000 Super Pass till WSOP Paradise.

Stenberg besegrade rumänen Narcis Gabriel Nedelcu heads up. Nedelcu fick $209 290 medan Andreas Freund slutade trea för $155 259.

Men Stenberg har långt ifrån varit den enda svensken som gjort avtryck i WSOP Online.

Carl Henriksson nådde finalbordet i $500 Mini Main Event och slutade sexa för $158 890. Mathias Joelsson tog sig i sin tur hela vägen till sjundeplats i $777 Lucky Sevens Bounty för $26 688.

Svenska toppresultat i WSOP Online

SpelareEventPlatsPayout
Max Stenberg$5 000 PLO Championship1$282 125
Carl Henriksson$500 Mini Main Event6$158 890
Mathias Joelsson$777 Lucky Sevens Bounty7$26 688
Simon Mattsson$500 Big Bounty NLH20$5 022
Sven Andersson$1 500 Super Turbo Bounty PLO26$4 608
Niklas Åstedt$5 000 PLO Championship30$8 822
Jonas Hagström$5 000 6 Handed NLH Championship36$12 868

Simon Mattssons, Sven Anderssons, Niklas Åstedts och Jonas Hagströms placeringar finns också registrerade i WSOPs resultatdatabas.

WCOOP: Sverige redan uppe i sju titlar

Samtidigt pågår PokerStars World Championship of Online Poker.

WCOOP startade den 6 september och fortsätter fram till den 30 september. Serien omfattar 121 events och totalt 350 turneringar.

Efter drygt en veckas spel står Sverige redan på sju titlar, vilket placerar Sverige fyra i nationsligan bakom Brasilien, Storbritannien och Österrike.

Simon ”C. Darwin2” Mattsson öppnade det svenska titelkonto genom att vinna $1 050 PLO för $27 202.

Därefter följde segrar för ”Darth Vder58”, Niklas ”Lena900” Åstedt, Anton ”WhatIfGod” Bergström, ännu en titel för Åstedt, Jerry ”Perrymejsen” Ödeen och slutligen ”grind4ever”.

Åstedt har varit den stora svenska profilen så här långt. Han vann först $1 050 PLO och följde redan nästa dygn upp med seger i $5 200 Thursday Thrill High Roller. Den andra titeln gav $103 281 inklusive bounties och innebar hans 14:e WCOOP titel i karriären.

Jerry Ödeen tog samtidigt sin åttonde WCOOP titel genom segern i $530 8 Game, medan grind4ever säkrade Sveriges sjunde titel genom att vinna $215 5 Card PLO.

Sveriges sju WCOOP titlar hittills

SpelareEventEntriesPayout
Simon ”C. Darwin2” MattssonWCOOP 04 H, $1 050 PLO121$27 202
Darth Vder58WCOOP 14 H, $1 050 5 Card PLO891$22 196
Niklas ”Lena900” ÅstedtWCOOP 21 H, $1 050 PLO86$20 976
Anton ”WhatIfGod” BergströmWCOOP 25 H, $1 050 World Championship of Razz45$17 197
Niklas ”Lena900” ÅstedtWCOOP 26 H, $5 200 Thursday Thrill High Roller58$103 281 totalt
Jerry ”Perrymejsen” ÖdeenWCOOP 31 H, $530 8 Game57$10 891
grind4everWCOOP 39 M, $215 5 Card PLO363$13 334

Fler svenska WCOOP finalbord

Bakom de sju titlarna finns dessutom en rad andra svenska toppresultat.

Här räknar vi inte med spelare som redan finns bland titelvinnarna ovan. Tabellen fokuserar alltså på andra svenska spelare som nått topp tio under den inledande delen av WCOOP.

SpelareEventPlatsPayout
gomsipjornWCOOP 01 L, $5,50 NLHE Kickoff8$530,41
mamamamama70WCOOP 02 H, $1 050 NLHE Progressive KO Warm Up4$3 937,50 plus bounty
dMoray€€IWCOOP 05 L, $22 NLHE Mystery Bounty2$6 085,83 totalt
flerrehuveWCOOP 05 H, $530 NLHE Mystery Bounty5$4 419,38 totalt
samot54WCOOP 14 L, $11 5 Card PLO83$1 078,36
daviderikssoWCOOP 17 M, $75 NLHE Progressive KO6$1 164,38 totalt
ZurrollWCOOP 17 M, $75 NLHE Progressive KO9$972,65 totalt
mrAndreeewWCOOP 19 H, $215 NLHE Deep Stack7$2 835,96
SpontantWCOOP 23 M, $109 NLHE Heads Up9$1 078,13

PokerStars publicerar inte en komplett offentlig lista där alla cashar går att filtrera på land. Tabellen ska därför ses som verifierade svenska toppresultat och inte som varje svensk mincash under serien.

En stark svensk september

På bara två veckor har svenska spelare hunnit vinna turneringar i tre olika stora sammanhang. Och månaden är långt ifrån färdig.

WSOP Online fortsätter till den 29 september och WCOOP till den 30 september. Det finns med andra ord gott om möjligheter för den svenska resultatskörden att växa ytterligare innan september är över.

Micke Torstensson

Lorem ipsum amet elit morbi dolor tortor. Vivamus eget mollis nostra ullam corper. Natoque tellus semper taciti nostra primis lectus donec tortor.

En Svensk September: WSOP-bracelet, sju WCOOP-titlar och segrar i Tallinn och Riga

Svenska pokerframgångar

En Svensk September: WSOP-bracelet, sju WCOOP-titlar och segrar i Tallinn och Riga

September har fått en minst sagt blågul start. Sedan Coolbet Open inleddes i Tallinn den 1 september har svenska spelare …